Chirurg zahání stres pacientů veršováním. Říká tomu poetoterapie
Českobudějovický chirurg Milan Oulehla vytvořil na Jihočeské univerzitě nový předmět Poetoterapie, který už několik let vyučuje. Tvrdí, že stres negativně ovlivňuje zdraví, a proto se ho u pacientů snaží odstraňovat komunikací.
„Baterky dobíjím v divadlech, maluju, sbírám obrazy, chodím do přírody. A hlavně mě medicína pořád baví,“ říká Milan Oulehla.
Privátní chirurg Milan Oulehla během své třicetileté praxe došel k závěru, že lze pacientům pomoci ještě více. Zhruba třetina nemocných se navzdory maximální léčbě nehojí tak, jak by očekával. A když hledal, v čem je zádrhel, nakonec ho našel v psychice pacienta.
„Stres negativně ovlivňuje zdraví. Proto jsem ho nejprve začal u vyděšených a neklidných nemocných odstraňovat komunikací před, někdy i při a také po operaci. Cílem bylo navodit u nich důvěru, klid, souznění a odstranění strachu. Klinický efekt je naprosto jednoznačný,“ říká 56letý Milan Oulehla.
Zkušený chirurg záhy zjistil, že jakmile se mu podaří u pacienta získat důvěru a odbourat obavy, dá se s ním pracovat mnohem lépe a také jeho reakce na léčbu jsou daleko příznivější.
Později začal pro větší zrychlení, akcentaci a možná i energetický přenos, dávat slova do veršovaných forem. Vyšly mu už tři knihy básní – Cesta k pochopení, lásce a zdraví, Sen o pravdě a Zastavení!
CD pomohl namluvit herec Jiří Krampol
Novinkou je CD jeho poetických básniček podmalovaných hudbou, které namluvil společně s hercem Jiřím Krampolem a opět nazval Cesta k pochopení, lásce a zdraví.
„S Jiřím Krampolem jsme se setkali na jedné benefici a hned si padli do noty. Překvapil mě empatií, slušností a energií. Když mi nabídl spolupráci, neváhal jsem,“ připomíná budějovický chirurg.
Známý herec a dabér, který po Janu Třískovi dabuje od 80. let i Jeana-Paula Belmonda, zaskočil lékaře i jako pacient. „Zkraje jsem Jiřímu Krampolovi pomohl také zdravotně a on mě překvapil zvláštní větou, kterou mi nikdo do té doby neřekl: „Když léčíte vy, tak pacient nemyslí na nemoc, ale na život.“ A v tu chvíli jsem pochopil, jak je silný a empatický,“ líčí Oulehla.
První zkušenosti s publikováním svých poetických léčebných básniček získal v roce 2009. Při prezentaci své psychosomatické podpory pacientům v Hotelu Zvon ve stejném roce ho vyzvali zástupci Jihočeské univerzity, zda by nepomohl i jejich studentům.
„Proto jsem spoluvytvořil nový výukový předmět Poetoterapie, který už několik let vyučuji. Dodnes neučím lékaře, ale zdravotní sestry, učitele a vychovatele. A je to pořád stejný princip, snažím se jim ukázat ve svých výukových hodinách, že podobně jako já pracuji s pacienty, lze pracovat i se žáky. Navodit mnohem více klidu, souznění, důvěry, a tím dojít k lepšímu efektu,“ vysvětluje Oulehla.
Charizmatický chirurg, učitel a básník je přesvědčený, že psychosomatická medicína má být součástí každé léčby ve všech oborech. Podle jeho prokazatelných výsledků s nadstavbovou komunikační léčbou s pacienty se rozhodně vyplatí nejdřív dát víc času a energie na základní klasickou léčbu, než při doléčování nemocného, který se nehojí.
„Mělo by se s tím začít v první řadě i u budoucích doktorů na lékařské fakultě. Ledy už se zvolna lámou, dokonce od ledna 2014 už patří mezi oficiální medicínské obory v Česku psychosomatická medicína,“ říká.
Uznávaný chirurg, který ve své českobudějovické privátní ordinaci léčí pacienty z celé republiky, se během týdne prakticky nezastaví. A stále má pro nemocné připravený široký úsměv a uklidňující slova. Kde na to pořád bere energii? „Baterky dobíjím v divadlech, maluju, sbírám obrazy, chodím do přírody. A hlavně mě medicína pořád baví. Každý jde svou cestou a já ji našel ve svém povolání,“ shrnuje Milan Oulehla.
Dne: 26. února 2015
Autor: Ludmila Mlsová
Foto: Marek Podhora, MAFRA